Rūpes par savu tuvinieku

Mūsdienu sabiedrībā neatkarība tiek uzskatīta par milzīgu vērtību. Pēc tās tiecas, to sargā, bet ir brīži, kad nošķirtība, gluži pretēji, var kļūt par problēmu.
Jo vecāki un nepatstāvīgāki kļūst mūsu tuvinieki, jo vairāk viņi baidās mūs apgrūtināt. Viņi nespēj atzīt, ka vienatnē netiek galā un tāpēc ir pilnīgi nesagatavoti, kad nonāk neparedzamā situācijā.
Nespēja lūgt palīdzību ir viens no galvenajiem traģēdiju iemesliem vecāka gadagājuma cilvēkiem. Aptuveni 30% cilvēku, kas vecāki par 60 gadiem, piedzīvo pēkšņu atmiņas zudumu un riskē nonākt situācijā, kad nevar atrast ceļu mājup. Insulta vai infarkta gadījumā spēkā ir pirmās stundas likums – jo ātrāk persona saņem neatliekamo medicinisko palīdzību, jo lielākas izredzes viņu izglābt.
“Dzīvības poga” ir iespēja parūpēties par novecojošo tuvinieku. Rokassprādze vai kulons ar iebūvētu SOS pogu ir iespēja nodrošināt atbalstu tuviniekam ārkārtas situācijās un izvairīties no nevajadzīgiem pārdzīvojumiem, kad tuvinieka telefons neatbild.
Skaļruņa funkcija, kas iestrādāta kulonā vai rokassprādzē ļauj jebkurā brīdī sazināties ar lietotāju, savukārt pēc GPS raidītāja signāla “Dzīvības pogas” zvanu centrs var noteikt lietotāja atrašanās vietu ar desmit metru precizitāti.
“Dzīvības poga” – ir veids kā neuzkrītoši parūpēties par savu tuvinieku un iespēja ārkārtas situācijā savlaicīgi nodrošināt viņam kvalificētu palīdzību.

Telefons vai “Dzīvības poga”?

Daudzi joprojām atceras ķieģeļa izmēra pirmos mobilos telefonus. Salīdzinājumā ar tiem mūsdienu telefoni ir daudz ērtāki un funkcionālāki. Bet, jo sarežģītākas kļūst mūsdienu tehnoloģijas, jo grūtāk ir vecākas paaudzes cilvēkiem pilnvērtīgi tās izmantot ikdienas dzīvē.
“Dzīvības poga” ir pirmā kompānija, kas piedāvā šādu pakalpojumu Latvijā. Lai gan GPS lokalizēšana šobrīd ir pieejama praktiski katrā mobilajā telefonā, realitātē tā reti kad palīdz pazudušu cilvēku meklēšanā.
Pirmkārt, lai varētu noteikt telefona atrašanās vietu, tam jābūt uzlādētam, ieslēgtam un aktivizētai GPS funkcijai. Bet arī tas nelīdzēs gadījumā, ja telefons ir nozaudēts. Atšķirībā no telefona, kulonā / rokassprādzē iebūvētais GPS raidītājs vienmēr strādā samazinātas jaudas patēriņa režīmā, aktivizējoties tikai tad, kad lietotājs nospiež SOS pogu.
Otrkārt, stresa, traumas vai pēkšņas nespējas gadījumā (insults vai sirdslēkme), vecam cilvēkam var izrādīties praktiski neiespējami izņemt telefonu no kabatas / somas, atbloķēt to un izsaukt vajadzīgo numuru.
“Dzīvības pogas” kulonam / rokassprādzei ir tikai viena poga. Pat panikas brīdī vai sadzīviskas traumas gadījumā lietotājs varēs to nospiest, lai vēlāk sarunā ar tuviniekiem vai diennakts zvanu centra operātoru precizētu situāciju.
Gadījumā, ja pēc pogas nospiešanas lietotājs neatbild uz ienākošo zvanu centra izsaukumu, operators, izmantojot iebūvēto GPS raidītāju nosaka viņa atrašanās vietu, un nodod izsaukumu tālāk – lietotāja tuviniekiem vai glābšanas dienestiem.

Laiks ir vienmēr pret mums

“Dzīvības pogai” līdzīgas iekārtas aktīvi izmanto policija, militārais sektors un glābšanas dienesti visā pasaulē. Bezpeļņas organizācija “Bezvēsts”, kas vairāk nekā astoņus gadus nodarbojas ar pazudušo cilvēku meklēšanu Latvijā, mēneša garumā izmēģināja iekārtas lauka apstākļos un pārliecinājās par to efektivitāti.
Vecāki cilvēki apmaldās nepazīstamā vietā, jo kautrējas lūgt citiem palīdzību. Viņi cenšas tikt galā ar situāciju paši, bet rezultātā tikai attālinās no sava galamērķa, vai ceļiem. Turklāt, parasti viņi ģērbjas ļoti neuzkrītoši, kas vēl vairāk sarežģī viņu meklēšanu, saka Aleksandrs Faminskis, organizācijas “Bezvēsts” vadītājs.
“Kad vecākam cilvēkam sākas panika, viņš ne tikai nevar izsaukt vajadzīgo numuru, viņš citreiz pat nespēj nosaukt savu vārdu, vai pastāstīt kur adrodas,” saka Aleksandrs. SOS poga ļoti atvieglo pazudušo meklēšanu: “Ja cilvēks nevar precizēt savu atrašanās vietu, to nosaka caur zvanu centru. Ja cilvēks nevar nosaukt savu vārdu, zvanu centra operators nosaka to pēc lietotāja kartes un tad sazinās ar viņa tuviniekiem. ”
“Bez šīs ierīces laiks vienmēr spēlē pret mums. Jo agrāk mēs sākam meklēt personu, jo lielākas iespējas atrast viņu dzīvu, jo meklēšana galvenokārt balstās uz liecinieku stāstītā. Un, ja pēc stundas liecinieks vēl atceras cilvēkus, kurus redzēja, tad nākamajā dienā atsaukt šīs detaļas atmiņā ir ļoti grūti, “saka Aleksandrs.

Kā tas strādā?

Ja cilvēks ir apmaldījies vai viņam ir nepieciešama medicīniska palīdzība, viņš nospiež SOS pogu. Sākumā sistēma pāradresē zvanu tuviniekiem. Ja šobrīd viņi nevar atbildēt uz zvanu, to saņem diennakts zvanu centra operators. Viņš precizē klienta situāciju un izsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības vai glābšanas dienestu, ja klients apstiprina, ka viņam ir nepieciešama palīdzība, vai neatbild uz balss izsaukumu. Tad operātors sazinās ar lietotāja radiniekiem, lai nodrošinātu piekļuvi viņa mājai / dzīvoklim.

Savukārt, ja lietotājs nav atgriezies mājās un neatbild uz zvaniem, viņa tuvinieki pa telefonu var vērsties zvanu centrā ar lūgumu noteikt lietotāja atrašanās vietu, lai pēc situācijas noskaidrošanas sniegtu viņam palīdzību patstāvīgi.

Garantējot palīdzību ārkārtas situācijā kulona / rokassprādzes izmantošana ikdienā samazina arī kopējo trauksmes līmeni gan pašam lietotājam, gan arī viņa tuviniekiem.

Sazināties ar mums